Основні симптоми магнієвого дифіциту

Картинка симптомы недостатка магния

За даними наукових спостережень, 80-90% дорослих людей постійно відчувають брак магнію, навіть не підозрюючи про це. Наприклад, дослідження, проведені у Франції, показують, що дефіцит магнію в раціоні спостерігається у 70% чоловіків та 80% жінок1. А в США як мінімум 75% дорослого населення недоотримують магній з їжею2.

Ситуація ускладнюється тим, що діагностувати брак мікроелементу досить складно, так як аналіз крові не інформативний. Справа в тому, що магній – внутрішньоклітинний іон, і його вміст у сироватці крові невисокий. При цьому організм постійно підтримує потрібний рівень мікроелементу в крові. Якщо його не вистачає, магній перерозподіляється з кісток, м’язів та внутрішніх органів. Таким чином, навіть при нормальних показниках магнію в крові може спостерігатися його хронічна нестача в тканинах. Ось чому правильніше діагностувати магнієвий дефіцит за клінічними проявами, тобто симптомами.

На думку доктора Керолін Дін, автора книги «Чудо магнію» магнієвий дефіцит безпосередньо пов’язаний з 22 сферами здоров’я людини3. Та це не дивно, з огляду на наскільки важливу роль відіграє мікроелемент для нашого самопочуття.

Симптоми магнієвого дефіциту в тій чи іншій мірі присутні практично у кожного з нас. Але ми звично не помічаємо їх, перекладаючи відповідальність на інші причини. Що ж це за ознаки?

Загальний стан.

Брак магнію проявляється загальною слабкістю та млявістю. Погіршується пам’ять та здатність концентруватися. Якщо ви постійно відчуваєте себе розбитим та втомленим, та цей стан не проходить навіть після нічного відпочинку, швидше за все, так проявляється магнієвий дефіцит.

Волосся, зуби, кістки.

Поширена думка, що за здоров’я кісток та зубів «відповідає» кальцій. Але не всі знають, що без достатньої кількості магнію він буде засвоюватися не в кістковій тканині або зубній емалі, а в судинах, сечовому міхурі, м’яких тканинах. І це лише зашкодить здоров’ю. А завдяки магнію кальцій засвоюється там, де потрібно. Тому якщо у вас слабкі нігті, тьмяне або посічене волосся, швидше за все, вам необхідний саме магній.

Нервова система.

Мабуть, вона найсильніше реагує на брак магнію. Людина стає дратівливою, тривожною, з’являються головні болі, страхи, почуття всеосяжної туги або безпричинного хвилювання. З огляду на те, що рівень магнію падає в нічний час, його дефіцит згубно позначається також на якості сну, виникає безсоння.

М’язова система.

Один з найяскравіших проявів нестачі магнію – судоми, перш за все, в нічний час, а також посмикування та больові відчуття при напрузі або розтягненні м’язів. Це пов’язано з тим, що саме магній відповідає за розслаблення всіх м’язів нашого організму.

Серцево-судинна система.

Магнієвий дефіцит супроводжується стенокардією, різними аритміями, артеріальною гіпертензією. Брак мікроелементу відіграє значну роль у розвитку тахікардії та ішемічної хвороби серця. Більш того, є думка, що ранній інфаркт міокарду у 30-40-літніх пов’язаний саме з дефіцитом магнію в серцевому м’язі4!

Картинка симптомів нестачі магнію

Інші патологічні стани:

 • підвищений рівень холестерину
 • прискорене руйнування еритроцитів та, як наслідок, розвиток анемій
 • схильність до тромбоутворення
 • біль та спазми в шлунку, порушення роботи кишечника
 • чутливість до погодних змін
 • зниження температури тіла, оніміння кінцівок
 • больовий ПМС у жінок

Виразно проявляються симптоми магнієвого дефіциту у вагітних. Основні з них – судоми, підвищений тонус матки, неврастенія, підвищений тиск. На пізніх термінах нестача мікроелементу може викликати прееклампсію, передчасні пологи або послабити родову діяльність5. Нещодавно в Росії провели дослідження по виявленню частотності дефіциту магнію у вагітних жінок. У ньому взяли участь 2117 пацієнток зі скаргами, що вказують на дефіцит Mg. За результатами аналізу цей діагноз підтвердився у 80,9% жінок6.

Тривала нестача магнію призводить до важких порушень функцій внутрішніх органів, передчасного старіння кісток, кальцифікації суглобів та зв’язок, відкладення каменів. Підвищується ризик розвитку інфаркту та інсульту, діабету та атеросклерозу.

Складно уявити, що всі ці прояви викликає лише одна причина – брак магнію. Тим не менш, це саме так.

Тому при перших же симптомах слід усунути магнієвий дефіцит, поки він не накоїв серйозного лиха. Найефективніший та зручний спосіб – спеціальні магнієві які добре засвоюються організмом та швидко допомагають поліпшити самопочуття.

 1. Galan P. Dietary magnesium intake in French adult population. In: Theophile T, Anastassopoulou J. Magnesium: current status and new developments: theoretical, biological, and medical aspects. Dordrecht: Kluwer Academic; 1997.
 2. World Health Organization. Calcium and Magnesium in Drinking Water: Public health significance. Geneva: World Health Organization Press; 2009.
 3. Carolyn Dean. The Magnesium Miracle, –2014.
 4. Морозова Т. Е., Дурнецова О. С. Препараты магния в кардиологической практике // Медицинский научно-практический портал «Лечащий врач». – 2014. – № 3.
 5. Хлынова С. А., Хашукоева З. З., Карелина Л. А. Роль магния в жизни женщины // Медицинский научно-практический портал «Лечащий врач». – 03/15.
 6. Серов В.Н., Блинов Д.В., Зимовина У.В., Джобава Э.М. Результаты исследования распространенности дефицита магния у беременных // Акушерство и гинекология. – 2014. – N – С.33-40.

 

22.01.2018